dietmap-galeria-dieta-kapusciana-5

Dieta białkowa – wady

Jak wszystkie istniejące na świecie programy żywieniowe, również ten zaproponowany przez Pierra Dukana posiada kilka wad. Pierwszą, która nasuwa się na myśl każdej osobie rozpoczynającej przygodę z planem protal jest dosyć mocno restrykcyjny początkowy etap odchudzania. Co prawda w czasie jego trwania nie chodzimy głodni, ale monotonia i jednolitość dozwolonych posiłków mogą prowadzić do lekkiej irytacji.

dietmap-galeria-dieta-kapusciana-5

 

Kolejną wadą pierwszego etapu diety białkowej jest możliwość odczuwania pewnego rodzaju dyskomfortu samopoczucia fizycznego. Zanim nasz organizm w pełni dostosuje się do nowych nawyków żywieniowych istnieje ryzyko pojawienia się osłabienia i zmęczenia. Z racji tego, że nasz organizm jest wtedy w fazie intensywnego spalania materiału zapasowego, zaleca się w tym wypadku ograniczenie nadmiernego forsowania się ćwiczeniami fizycznymi. Opisane wyżej dolegliwości powinny minąć po około trzech dniach od rozpoczęcia kuracji dietą białkową. Innym dyskomfortem, który może pojawić się w czasie trwania pierwszego etapu diety protal (z reguły po czwartym dniu) są lekkie zaparcia. Zjawisko to minie w raz z przystosowaniem się naszego organizmu do nowej sytuacji. Jak widzimy, wady i fizyczne efekty uboczne rozpoczęcia kuracji dietą białkową nie są wcale bardzo uciążliwe i nie do przejścia. Ponadto bardzo szybko widoczne efekty z pewnością pozytywnie wpłynął na motywacje i chęć dalszego odchudzania. Niestety poza drobnym niedogodnościami natury fizycznej, stosowanie planu proteinowego Pierra Dukana niesie za sobą jeszcze jedną kluczową wadę. Jest nią stosunkowo wysoki koszt produktów dozwolonych do spożycia podczas pierwszych dwóch faz diety. Typowe składniki dań, polecanych przez francuskiego dietetyka takie jak owoce morza, wołowina, mięso indycze, nabiał, czy łosoś bądź inne ryby ciężko skategoryzować, jako najtańsze. Oczywiście można powiedzieć, że zamiast owoców morza lub ryb będziemy jedli stosunkowo tanią pierś z kurczaka. Prowadzi to jednak do monotonii spożywanych potraw i spadku motywacji.

Kolejną niedogodnością płynącą z rozpoczęcia odchudzania z dietą białkową jest fakt wyeliminowania wszystkich owoców i warzyw podczas pierwszego etapu gubienia zbędnych kilogramów. Dotknie to przede wszystkim smakoszy tychże produktów, ale nie tylko. Fakt niedostarczania organizmowi bardzo ważnych składników mineralnych i witamin zawartych w owocach i warzywach powoduje konieczność uzupełnienia niedoborów opisanych związków poprzez stosowanie odpowiednich (niestety nie najtańszych) farmaceutyków.

Pomimo opisanych wyżej wad, wszyscy, którzy pomyślnie przeszli przez program żywieniowy diety białkowej podkreślają, że skuteczność i satysfakcja z osiągniętych rezultatów kilkukrotnie przewyższa niedogodności pierwszych kilkunastu dni odchudzania!

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*